RST Brixton Ladies Motorcycle Jacket
RST Brixton Ladies Motorcycle Textile Jacket
The Brixton ladies jacket oozes cool and is styled in a ladies fit. Made from a heavy duty and robust HD wax cotton and reinforced with DuPont™ Kevlar®, the quilted stitched detailing enhances the vintage feel of this stylish ladies motorcycle jacket.
Features:
- Main Outer Material: HD Wax + DuPont™ Kevlar®
- Thermal Lining: Full Removable Quilted Lining
- Inner Lining: Removable Quilted Full Lining
- Max Zips
- Thread: Bonded Nylon - Triple Stitched
- Chest Vents
- Cuff and waist adjusters
Specifications:
- Class A motorcycle clothing
- Back protector: inner pocket
- Shoulder protectors: EN1621-2 Level 1 Hexa
- Elbow protectors: EN1621-1 Level 1 Hexa
- ADDITIONAL PRODUCT INFORMATION
- 98% cotton 2% elastane
(BRIXTONLADIES)
| SKU | BRIXTONLADIES |
| Barcode # | LADIES BRIXTON CE WP CLASSIC WAX JKT BLACK |
| Brand | RST |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Textile Jackets |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
BGA Xena WP Ladies Motorcycle Textile Jacket Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Robin Kevlar Lined Motorcycle Cargo Pants Unis
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
BGA Xena WP Ladies Motorcycle Textile Jacket Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Xena WP Ladies Motorcycle Textile Jacket Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Falkor Ladies Protective Motorcycle Jeans Blac
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
More From This Category
BGA Xena WP Ladies Motorcycle Textile Jacket Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Alpinestars Andes V3 Drystar Ladies Motorcycle Jac
From $445.00
or 4 payments of $111.25 with
Info
Alpinestars Womens Eloise V2 Air Motorcycle Jacket
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Alpinestars Womens Eloise V2 Air Motorcycle Jacket
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Motodry Sapphire WP Ladies Motorcycle Textile Jack
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
Motodry Magenta Ladies Motorcycle Textile Jacket B
From $269.00
or 4 payments of $67.25 with
Info
Motodry Ladies Sapphire Grey All Seasons Motorcycl
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info

