Motodry Ladies 4 Seasons Magenta Motorbike Jacket
Motodry Ladies 4 Seasons Magenta Jacket with Removable Liners
PERFECT FOR ALL-YEAR RIDING
- Ladies Cut, Fit & Design
- 600 Denier H/D Abrasion Resistant Material
- “Active Air” Power-Mesh Panels
- Shiny Twill Materials (For Style)
- Dual Liner System (Zip Out W/Proof, & Thermal liners)
- CE Protection (Shoulders & Elbows), + HDF Back Protector
- Soft-Roll ‘Magnetic’ Collar System (Fold Back)
- Soft Roll, Zip & Snaps Cuff Closure
- Gusseted/Ribbed Comfort Panels (Elbows & Back)
- Gusseted / Stretch ribbed Lower comfort side panels
- Long Padded Kidney Panel
- Genuine YKK Zips
- Night Safety Reflective
- Raised Point Back Protection Panels
- Zip Pullers (for ease with gloves)
- Black/Grey/Magenta
- Sizes: 8>24 + size 28
(MOTODRY4SEASONLADIES)
| SKU | MOTODRY4SEASONLADIES |
| Barcode # | MOTODRY 4 SEASONS LADIES JACKET MAGENTA |
| Brand | Motodry |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| Type | Textile Jackets |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
Motodry All Season Motorcycle Textile Jacket Black
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
RST Frontline WP Motorcycle Jacket Black
From $285.00
or 4 payments of $71.25 with
Info
RST AVA CE WP Ladies Motorcycle Textile Jacket Bla
From $259.00
or 4 payments of $64.75 with
Info
Alpinestars Stella Kira V2 Ladies Motorcycle Jacke
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
Alpinestars Banshee Ladies Motorcycle Leggings Bla
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
More From This Category
Alpinestars Womens T SPS V2 WP Jacket Black White
From $309.00
or 4 payments of $77.25 with
Info
Alpinestars Andes V3 Drystar Ladies Motorcycle Jac
From $445.00
or 4 payments of $111.25 with
Info
Alpinestars Womens Eloise V2 Air Motorcycle Jacket
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Alpinestars Womens T SPS V2 WP Jacket Black White
From $309.00
or 4 payments of $77.25 with
Info
RST Brixton Ladies Motorcycle Textile Jacket Black
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
BGA Xena WP Ladies Motorcycle Textile Jacket Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Alpinestars Womens Eloise V2 Air Motorcycle Jacket
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Alpinestars Stella Kira V2 Ladies Motorcycle Jacke
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info

