SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Launched in 2020, the RFX Sport is now the entry-level style for our Racing range. It’s more focused on comfort than performance, and is designed for riders looking for an effective, accessible glove for everyday riding on a sport or road bike. It offers a more-than-satisfactory level of protection and comfort for road use, with its goatskin construction, main one-piece PVC shell concealed underneath the leather (perforated for an energetic look), multiple foam reinforcements, and TPR hypothenar protective shell. It deliberately retains a relatively classic look for a sport glove, so it can be your perfectly discreet companion from the road to the office.
Here are some classic Gloves Five RFX4 (Black/Gray) , FIVE RFX Airflow (Black) , Five RFX (Black) , Five Urban (Black).
Features:
(FIVERFXSPORT)
| SKU | FIVERFXSPORT |
| Barcode # | NEW FIVE WFX3 LADIES WINTER WATERPROOF TEXTILE GLOVES |
| Brand | Five 5 |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves - Five |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA STR WP Sports Motorcycle Gloves
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
HUFS Leather Cruiser Gloves Charcoal Grey
From $30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Roadhouse Retro Motorcycle Touring Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Viserion Short WP Motorcycle Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Five RFX4 Evo Motorcycle Leather Gloves Black/Gray
From $135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
Five WFX Skin GTX WP Motorcycle Gloves Black
From $135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
Alpinestars Thermo Motorcycle Gloves Black
From $46.00
or 4 payments of $11.50 with
Info
Alpinestars Crestone Goretex Insulated Gloves Blac
From $150.00
or 4 payments of $37.50 with
Info
RST Tractech Evo 4 Short Mens Motorcycle Glove
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Motodry Hotham Battery Powered Heated Motorcycle G
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
BGA Oscar Short Summer Motorcycle Leather Gloves B
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Nelson Kevlar Motorcycle Leather Gloves Black/
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
RST S-1 CE Sport Leather Motorbike Glove Black Red
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information