SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The RS WP takes on the role in our Urban range of a short, weatherproof glove that’s versatile and practical.
Featuring metacarpal protective shells discreetly inserted underneath waterproof fabric, a shell on the palm, and, especially, a weatherproof membrane, it protects its rider just as much from risks in case of a fall as it does from bad weather.
The advantage of a short, lightweight glove for urban use is clear: it easily and discreetly blends into your overall look and its reduced bulk makes it truly practical to carry around.
It can therefore be your everyday partner, just in case the weather is unreliable, tucked into your bag or at the bottom of a top case.
Here are some classic products Five Kansas (Black) , RST Matlock (Black) , RST Urban Air 3 (Black).
(FIVERSWPBLKFLURO)
| SKU | FIVERSWPBLKFLURO |
| Barcode # | FIVE RS WATERPROOF BLACK FLURO GLOVE |
| Brand | Five 5 |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves - Five |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Brown Rigger 2.0 Motorcycle Gloves
From $39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
BGA Braided Ladies Motorcycle Leather Jacket Black
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
RST Brixton WP Wax Cotton Classic Motorcycle Jacke
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Alpinestars SMX 2 Air Carbon V2 Motorcycle Gloves
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Alpinestars SMX Z Drystar Motorbike Gloves
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
BGA Bruno Motorcycle Leather Gloves Brown
From $49.00
or 4 payments of $12.25 with
Info
Five RFX4 Evo Motorcycle Leather Gloves Black/Red/
From $135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
BGA Tasker Motorcycle Leather Gloves Brown
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Five Stunt Evo 2 Motorcycle Leather Gloves Black
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
BGA Tasker Motorcycle Leather Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information