SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Inspired by Alpinestars commitment to top-level racing, the SP-3 long cuff gloves are equipped with race-specific performance features.
Accordion inserts on the thumb and finger web improve flexibility and control, while the pre-curved construction provides an ergonomic fit that reduces hand fatigue and increases freedom of movement.
Made from premium full goat leather with padded reinforcements, these gloves offer exceptional durability and abrasion resistance - for long-lasting comfort and reliable protection on the road.
Features:
Specifications:
(SP3Black)
| SKU | SP3Black |
| Barcode # | ASTARS SP3 LEATHER GLOVES BLACK |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.001125000m3 |
| Type | Gloves - Alpinestars |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Nelson Kevlar Motorcycle Leather Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Alpinestars SMX 2 Air Carbon V2 Motorcycle Gloves
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Five RFX2 Motorcycle Leather Gloves Black
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Five Sport WP Motorcycle Gloves Black
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Alpinestars SMX Z Drystar Motorbike Gloves
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
RST S-1 CE Sport Leather Motorbike Glove Black Red
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Alpinestars SMX Z Motorcycle Gloves White/Red
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
BGA Tour Air Soft Leather Motorcycle Gloves
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
RST Ventilator X CE Vented Motorbike Gloves Black
From $90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Five TFX 3 Airflow Motorcycle Leather Gloves Black
From $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
Biltwell Work 2.0 Soft Leather Motorcycle Gloves B
From $84.00
or 4 payments of $21.00 with
Info
Alpinestars Hyde XT Drystar XF Motorcycle Gloves B
From $140.00
or 4 payments of $35.00 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information