SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Kansas stands out as our most protective custom glove. Featuring a one-piece metacarpal protective shell inserted underneath the leather, and several reinforcements on exposed zones, it offers extra comfort and exceptional adjustability and touches sensitivity on the controls, due to, among other elements, its outer stitching. Its countless details, comfort gussets and top-stitching, double closure with a zipper and leather and Velcro® flap, or its incredible level of finishing, make it a piece that leather lovers who want to look good will appreciate, without neglecting their safety. The Kansas marvellously combines classic style with a modern touch, since its index finger hosts the Touch Screen™ system that allows you to handle Touch Screen™s without removing your glove.
Here are some classic Gloves Five RS-3 Evo (Black) , Five RS-3 Evo (Black/Fluro) , Five Kansas (Black) , BGA Nelson (Black) , BGA Nelson (Black/Hiviz).
Features:
(FIVEKANSASGLOVES)
| SKU | FIVEKANSASGLOVES |
| Barcode # | FIVE KANSAS URBAN PREMIUM LEATHER MOTORCYCLE GLOVE KNUCKLE PROTECTION BROWN |
| Brand | Five 5 |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves - Five |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Grid Skull Cap Novelty Helmet Matt Black
From $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
BGA Waxed Cotton Belstaff Style Motorcycle Jacket
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Alpinestars SP-8 V3 Motorcycle Racing Gloves Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Roadster Classic Leather Motorcycle Jacket Bro
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
RXT Stone Motorcycle Helmet Matt Patina Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
RST Roadster 3 Motorbike Leather Gloves Black
From $94.00
or 4 payments of $23.50 with
Info
Alpinestars Dyno Leather Motorcycle Glove Black
From $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
Biltwell Work 2 Motorcycle Leather Gloves Gold
From $84.00
or 4 payments of $21.00 with
Info
Alpinestars GP Pro R4 Leather Sport Gloves Black W
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
RST Stunt III CE Motorcycle Leather Gloves Black
From $90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Alpinestars Hyde XT Drystar XF Motorcycle Gloves B
From $140.00
or 4 payments of $35.00 with
Info
Five WFX Skin Motorcycle Leather Gloves Black
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information