SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Kansas stands out as our most protective custom glove. Featuring a one-piece metacarpal protective shell inserted underneath the leather, and several reinforcements on exposed zones, it offers extra comfort and exceptional adjustability and touches sensitivity on the controls, due to, among other elements, its outer stitching. Its countless details, comfort gussets and top-stitching, double closure with a zipper and leather and Velcro® flap, or its incredible level of finishing, make it a piece that leather lovers who want to look good will appreciate, without neglecting their safety. The Kansas marvellously combines classic style with a modern touch, since its index finger hosts the Touch Screen™ system that allows you to handle Touch Screen™s without removing your glove.
Here are some classic Gloves Five RS-3 Evo (Black) , Five RS-3 Evo (Black/Fluro) , Five Kansas (Brown) , BGA Nelson (Black) , BGA Nelson (Black/Hiviz).
Features:
(FIVEKANSASBLACK)
| SKU | FIVEKANSASBLACK |
| Barcode # | FIVE KANSAS URBAN PREMIUM LEATHER MOTORCYCLE GLOVE KNUCKLE PROTECTION BLACK |
| Brand | Five 5 |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves - Five |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Alpinestars J6 WP Motorcycle Shoes Black
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
BGA Alpha Protective Kevlar Lined Motorcycle Hoodi
From $159.00
or 4 payments of $39.75 with
Info
Biltwell Moto Motorcycle Textile Gloves Brown/Oran
From $45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
BGA Tasker Motorcycle Leather Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Tasker Motorcycle Leather Gloves Brown
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Oscar Short Summer Motorcycle Leather Gloves B
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Castor Motorcycle Leather Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Alpinestars GP Tech V2 Motorcycle Gloves Black Flu
From $459.00
or 4 payments of $114.75 with
Info
Five RFX2 Motorcycle Leather Gloves Black
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Five RFX4 Evo Motorcycle Leather Gloves Black/Red/
From $135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
BGA Meldan Motorcycle Leather Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Alpinestars GP Pro R4 Leather Sport Gloves Black W
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Alpinestars SMX Z Motorcycle Gloves White/Red
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Five 5 TFX 1 Goretex WP Motorcycle Gloves Black/Gr
From $289.00
or 4 payments of $72.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information