SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Features;
Technologies:
High-Tex Advanced Membrane: Falco membrane resistant to water penetration. The only scientific test to determine, define and indicate whether a motorcycle boot is waterproof is the test required by regulations EN 13634: 2010. The testing method consists of walk to 100 steps on a suitable platform with a water level 5mm above the sole. At the successful completion of this test, the boot is considered waterproof.
ACF/Men | ACF/Women: Craft constructive system of the boot around the last reproducing men's or women's foot anatomy. This technique allows the boot to reach a higher level of comfort, to extend utilisation time and match different riding conditions.
(FALCOLADIESMISTYBOOTBLACK)
| SKU | FALCOLADIESMISTYBOOTBLACK |
| Barcode # | FALCO LADIES MISTY LEATHER WATERPROOF MOTORCYCLE BOOT BLACK |
| Brand | Falco Boots |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Road Boots - Falco |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Alpinestars J6 WP Motorcycle Shoes Black
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
BGA Alpha Printed Protective Kevlar Lined Motorcyc
From $159.00
or 4 payments of $39.75 with
Info
BGA Blake Kevlar Protective Motorcycle Jeans Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Braided Ladies Motorcycle Leather Jacket Black
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
BGA Lisa Ladies Motorcycle Leather Pants Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
BGA Scorpion Ribbed Protective Motorcycle Jeans Bl
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Falco Misty WP Ladies Motorcycle Leather Boots Gre
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Falco Ayda 2 WP Ladies Motorcycle Leather Boots Br
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Alpinestars Chrome WP Ladies Motorcycle Boots Blac
From $235.00
or 4 payments of $58.75 with
Info
Falco Viky WP Ladies Urban Motorcycle Leather Boot
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
RST Axiom WP Ladies Motorcycle Leather Boots Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
Falco Viky WP Ladies Urban Motorcycle Leather Boot
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Johnny Reb Classic Ladies Short Motorcycle leather
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information