SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Technologies:
High-Tex Advanced Membrane: Falco membrane resistant to water penetration. The only scientific test to determine, define and indicate whether a motorcycle boot is waterproof is the test required by regulations EN 13634: 2010. The testing method consists of walk to 100 steps on a suitable platform with a water level 5mm above the sole. At the successful completion of this test, the boot is considered waterproof.
ACF/Men | ACF/Women: Craft constructive system of the boot around the last reproducing men's or women's foot anatomy. This technique allows the boot to reach a higher level of comfort, to extend utilisation time and match different riding conditions.
(FALCOLADIESMISTYBOOTBROWN)
| SKU | FALCOLADIESMISTYBOOTBROWN |
| Barcode # | FALCO LADIES MISTY BOOT BROWN |
| Brand | Falco Boots |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Road Boots - Falco |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Diva Ladies Motorcycle Leather Boots Black
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
BGA Robin Women Kevlar Lined Motorcycle Cargo Pant
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Johnny Reb Brutal Motorcycle Leather Boots Black
From $219.00
or 4 payments of $54.75 with
Info
Falco Ladies Ayda Waterproof Leather Boots Black
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Falco Ayda 2 WP Ladies Motorcycle Leather Boots Br
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
BGA Climate Ladies Kevlar Lined Motorcycle Legging
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Sturgis Ladies Motorcycle Leather Jacket Black
Now from $100.00
or 4 payments of $25.00 with
Info
Falco Misty WP Ladies Motorcycle Leather Boots Bla
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Falco Fenix 3 Air Motorcycle Boot Black
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Johnny Reb Classic Ladies Short Motorcycle leather
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Falco Lennox 2 Ladies Urban Motorcycle Leather Boo
From $269.00
or 4 payments of $67.25 with
Info
Falco Zarah WP Ladies Motorcycle Leather Boots Cam
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Alpinestars Chrome WP Ladies Motorcycle Boots Blac
From $235.00
or 4 payments of $58.75 with
Info
Falco Viky WP Ladies Urban Motorcycle Leather Boot
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Falco Royale WP Ladies Motorcycle Leather Boots Bl
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information