SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The new Eliminator delivers bold, assertive street performance. Sixty years of evolution is rolled into a stripped down, no-BS helmet that combines light weight, perfect fit and a legendary reputation for protection. The auto-inspired design features a fiberglass composite shell, and can be worn with a no-fog face shield or visor. Scorch the dragstrip. Carve the canyons. Own the streets.
The Eliminator's DNA threads a storied history of burned rubber, dragstrip lights, checkered flags and white knuckles together into a purpose-built street brawler.
* Helmet supplied with clear visor only. Optional tinted visors sold separately.
Please note: This product is supplied with a Clear Visor unless stated otherwise. Optional tinted visor/s are sold separately. Image is for promotional purposes only.
| Shield Type | ProVision anti-fog shield with Class 1 Optics |
| Visor | Supplied with clear visor Optional visors sold separately |
| Cheek Pad | Contoured cheek pads for superior fit and comfort |
| Weight | DOT: 1388g +/- 50g (Size M) | ECE: 1144g +/- 50g (Size M) |
| Certification | DOT (US) ECE (EU) |
| Anti-Fog Coating | Anti-fog shield |
| ProVision® Dual-Pane Anti-Fog Shield | ProVision's anti-fog insert is ready for all ranges of use, from everyday commuting to extreme competition. |
| Electronics Compatibility | Recessed EPS speaker pockets |
| Anti-Bacterial Liner | Washable liner with quick-drying materials. Inhibits growth of odor-causing bacteria and fungi. |
| Eyewear Compatible | Using prescription glasses or a preferred pair of shades is now possible with eyewear arm pockets woven right into the interior liner. |
Please Note: The images shown are for display use only and may not accurately depict the actual product. Differences in color, design, or features may occur.
(BE34098255)
| SKU | BE34098255 |
| Brand | Bell Helmets |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Falco Kaspar Motorcycle Leather Boots Brown
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
Biltwell Lane Splitter 2206 Urban Cruiser Motorcyc
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Shark Ridill 2 Lexan Motorcycle Helmet Internal Su
From $269.00
or 4 payments of $67.25 with
Info
Nolan N120-1 Flip Over Night Life Motorcycle Helme
From $615.00
or 4 payments of $153.75 with
Info
LS2 FF808 Stream II Angry Monkey Motorbike Helmet
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Bell Lithium Sports Motorcycle Helmet Matt Black
From $259.00
or 4 payments of $64.75 with
Info
Bell Lithium MIPS Motorcycle Helmet Matt Black
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Airoh Connor Samurai Motorcycle Street Helmet Grap
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
RXT Street 2 Motorbike Helmet Matt Carbon Black/Bl
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Shark Skwal i3 Rhad Motorcycle Helmet White
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Airoh J110 Urban Cruiser Modular Motorcycle Helmet
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
LS2 FF808 Stream II Motorbike Helmet White
From $179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Classic Vintage Style Motor
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information