SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Overview: The Lane Splitter is crafted around Biltwell’s proprietary ABS outer shell and features a shock-absorbing EPS liner with hand-stitched interior padding, cheek pads and BioFoam chin bar cushion for comfort. Generous vents in the chin bar get the air flowing and the outlet in back lets hot air escape. The Lane Splitter shield boasts extremely accurate optics and simple hinge mechanics for high style and easy removal for replacement or cleaning. A brass peg and hole configuration on the left side of the shield offers speedy opening and secure closing with little fanfare or complication. Mesh pockets are included in the ear recess–perfect for aftermarket drop in communication systems.
(LANEFACTORYBLACK)
| SKU | LANEFACTORYBLACK |
| Barcode # | LANE SPLITTER FACTORY BLACK |
| Brand | BILTWELL |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Helmets - Road Biltwell |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Origine Strada Motorcycle Helmet Matt Black
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Biltwell Moto Motorcycle Textile Gloves Brown/Oran
From $45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Biltwell Moto Motorcycle Textile Gloves Black
From $45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Falco Patrol WP Motorcycle Leather Boots Black
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Biltwell Lane Splitter Motorcycle Helmet Gloss Bla
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Classic Vintage Style Motor
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Bell Race Star DLX Xenon Motorcycle Helmet Blue Re
From $1,249.00
or 4 payments of $312.25 with
Info
Airoh Spark 2 ECE06 Chrono Gold Motorcycle Helmet
From $369.00
or 4 payments of $92.25 with
Info
KYT TT Revo Gear Black Red Motorcycle Helmet
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Bell Lithium Sports Motorcycle Helmet Matt Black
From $259.00
or 4 payments of $64.75 with
Info
LS2 FF811 Vector II Full Carbon Motorbike Helmet
From $629.00
or 4 payments of $157.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information