SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Styled to match the new Roadster jacket, the glove is available in matching leather and colour to the jacket.
Equipped with a motion panel on the back of the hand and an integrated knuckle protector giving a great amount of comfort alongside a classic style.
ARMOUR
CONSTRUCTION
FEATURES & BENEFITS
FIT PROFILE
Safety:
CE Certification Rating: LEVEL 1 KP
Material :
Main Outer Material: Full Grain Leather, Amara
Product Lining: Polyester
Feature :
Panels: Leather Motion Panels
Fastening: Press Stud Wrist Closure
Detail: Perforated Leather
Other: Smart Touch Leather
(RSTRoadster3BlackPerforat)
| SKU | RSTRoadster3BlackPerforat |
| Barcode # | RST Roadster 3 Black Perforated Glove |
| Brand | RST |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Tasker Motorcycle Leather Gloves Brown
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Rigger Motorcycle Leather Gloves Black
From $49.00
or 4 payments of $12.25 with
Info
Eldorado ST 13 Motorcycle Leather Gloves Black
From $30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
BGA Gauntlet Leather Motorcycle Long Gloves Black
From $49.00
or 4 payments of $12.25 with
Info
Five RS 2 Evo Motorcycle Leather Gloves Black
From $89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
Biltwell Work 2.0 Soft Leather Motorcycle Gloves B
From $84.00
or 4 payments of $21.00 with
Info
Five Scrambler Motorcycle Gloves Black/Tan
From $89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
BGA Oscar Short Summer Motorcycle Leather Gloves B
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Alpinestars SP2 V3 Motorcycle Leather Gloves Black
From $175.00
or 4 payments of $43.75 with
Info
Biltwell Work 2.0 Soft Leather Motorcycle Gloves B
From $84.00
or 4 payments of $21.00 with
Info
RST Roadster 3 Motorbike Perforated Leather Gloves
From $50.00
or 4 payments of $12.50 with
Info
Alpinestars C1 V2 Gore-Tex Motorcycle Gloves Gray
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
RST Atlas WP Motorcycle Touring Gloves Black/Gray
From $90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information