SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Ergonomically cut to suit a range of riding positions, the Axis jacket is made from cowhide leather with leather stretch motion panels for a superb fit.
The removable thermal lining means the jacket can be worn when riding in all temperatures.
Additionally, the Axis comes with CE Level 1 elbow and shoulder armour as standard.
Wear with the CE certified Level A Axis jean which can be paired via the 360º connection zip.
The Axis leather jacket is a CE Level AA certified leather jacket ideal for a wide range of riding styles.
Here are some RST products in different styles Brandish ( Oxblood ), Brandish ( Blue ), Tractech ( Black ), Sabre ( Black ).
ARMOUR
CONSTRUCTION
FEATURES & BENEFITS
(AXISCESPORTLEATHERJACKET)
| SKU | AXISCESPORTLEATHERJACKET |
| Barcode # | AXIS CE SPORT LEATHER JACKET |
| Brand | RST |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001375000m3 |
| Type | Leather Jackets |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
RST Brixton WP Wax Cotton Classic Motorcycle Jacke
Now from $319.00
or 4 payments of $79.75 with
Info
BGA Element Leather Motorcycle Jacket Brown
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Alpinestars Ageless Motorcycle Protective Hoodie M
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Falco Gordon WP Motorcycle Boots Brown
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Alpinestars Zaca Air Motorcycle Textile Jacket Bla
From $429.00
or 4 payments of $107.25 with
Info
RST Ventilator XT Pro CE Motorcycle Textile Pants
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
RST Pilot Evo Air CE Vented Motorcycle Jacket Blac
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
Alpinestars Faster V3 Air Leather Motorcycle Jacke
From $569.00
or 4 payments of $142.25 with
Info
BGA Apex Kevlar Protective Motorcycle T-Shirt Grey
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Alpinestars Faster V3 Air Leather Motorcycle Jacke
From $569.00
or 4 payments of $142.25 with
Info
Motodry Mens Heated Motorcycle Textile Vest Black
From $179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info
RST Roadster 3 CE Vented Leather Motorcycle Jacket
From $499.00
or 4 payments of $124.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information