SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Ergonomically cut to suit a range of riding positions, the Axis jacket is made from cowhide leather with leather stretch motion panels for a superb fit.
The removable thermal lining means the jacket can be worn when riding in all temperatures.
Additionally, the Axis comes with CE Level 1 elbow and shoulder armour as standard.
Wear with the CE certified Level A Axis jean which can be paired via the 360º connection zip.
The Axis leather jacket is a CE Level AA certified leather jacket ideal for a wide range of riding styles.
ARMOUR
CONSTRUCTION
FEATURES & BENEFITS
(RSTAXISFLURO)
| SKU | RSTAXISFLURO |
| Barcode # | RST AXIS CE SPORTS WATERPROOF JACKET BLACK FLURO |
| Brand | RST |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Textile Jackets |
134930
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Chicane Summer Mesh Motorcycle Textile Jacket
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Chicane WP Vented Motorcycle Textile Jacket Bl
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Chicane Motorcycle Vented Jacket Hi Viz
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Robin Kevlar Motorcycle Cargo Pants Camo Red
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Nelson Kevlar Motorcycle Leather Gloves Black/
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Five 5 RS Weatherproof Motorcycle Gloves Black/Flu
From $89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Flur
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Corsarac Men's Sport WP Motorcycle Textile Jacket
Now from $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Alpinestars Zaca Air Motorcycle Textile Jacket Bla
From $429.00
or 4 payments of $107.25 with
Info
Alpinestars AMT8 Stretch Drystar XF Motorcycle Jac
From $749.00
or 4 payments of $187.25 with
Info
BGA Chicane Motorcycle Vented Jacket Grey
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Bela Transformer Motorcycle Touring Jacket Grey/Bl
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
BGA Chicane WP Vented Motorcycle Textile Jacket Bl
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Bela Transformer Motorcycle Touring Jacket Grey/Bl
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
BGA Apex Kevlar Protective Motorcycle T-Shirt Grey
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information