SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The Origine Spirit is a renovated classic helmet.
It is a very versatile jet helmet, since it includes an integrated sunvisor.
In this way we can move without fear of the wind or the sun.
Origine Spirit helmets include very original designs, retro, vintage style.
Features ABS outer shell, quick release microlock system, removable and washable lining and the ECE 22.06 certification.
Technical Details:
(SPIRITGB)
| SKU | SPIRITGB |
| Barcode # | ORIGINE SPIRIT GLOSS BLACK GRAPHIC |
| Brand | Origine |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.015625000m3 |
| Type | Helmets - Road Origine |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Airoh Helios Open Face Screen Internal Visor Helme
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
RXT AG-X Open Face Motorcycle Helmet with Internal
From $135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
Eldorado XMD Astro Silver Motorcycle Helmet
From $219.00
or 4 payments of $54.75 with
Info
RXT Challenger Open Face Motorcycle Helmet Silver
From $89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
Nolan N21 Open Face Motorcycle Helmet Flat Black
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
LS2 FF906 Advant Flip Modular Motorcycle Helmet
From $549.00
or 4 payments of $137.25 with
Info
Bell Custom 500 Open Face Helmet Black
From $209.00
or 4 payments of $52.25 with
Info
Bell Custom 500 Stripes Open Face Helmet Pearl Whi
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
Bell Custom 500 Chief Open Face Helmet Black
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
Bell TX 501 Open Face Helmet Matt Black
From $419.00
or 4 payments of $104.75 with
Info
RXT Kruze Open Face Motorcycle Matt Helmet with In
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Bell Custom 500 Stripes Open Face Helmet Pearl Whi
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
Bell Custom 500 Chief Open Face Helmet Grey
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
Nex Jet El Diablo Matte Motorcycle Helmet
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Origine Spirit Open Face Internal Visor Motorcycle
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information