Eldorado EXR Motorcycle Helmet Gloss White
Eldorado EXR Open Face Motorcycle Helmet
With two years of development put in to our flagship model the EXR, there was a heavy focus on bringing the best experience, safety and style to the rider. Built for Australian conditions, the EXR open face motorcycle helmet has a specially designed interior to reduce road noise and offers increased comfort with hand-sewn soft touch lining. The EXR is also the lowest profile open face helmet on the market and is approved for use under Australian Helmet standards.
- The lowest profile legal for road use helmet for sale in Australia
- ADR approved certified by SAI global 5 ticks
- High impact EPS inner
- Plaid comfortable inner lining
- D-Ring Closure system
- Strap clip
- Available in 2 versions; matte black no studs, gloss white with 5 studs
- Helmet Bag
- Sizes XS – XXL
- Interchangeable ear pads (optional extra)
(ELDORADOEXRWHITE)
| SKU | ELDORADOEXRWHITE |
| Barcode # | ELDORADO EXR OPEN FACE LOWEST PROFILE WHITE HELMET |
| Brand | Eldorado Helmets |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Helmets - Road Eldorado |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
BGA Exo Rider Kevlar Protective Motorcycle Shirt G
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
BGA Grid Skull Cap Novelty Helmet Matt Black
From $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
BGA Effex Leather Motorcycle Vest Black
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Johnny Reb Burke Open Face Helmet - Matte Black/Bl
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Nex Jet El Diablo Matte Motorcycle Helmet
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Airoh Helios Open Face Screen Internal Visor Helme
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
More From This Category
Bell Custom 500 Apex Open Face Helmet Black Grey
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
Bell Custom 500 2 Open Face Motorcycle Helmet Vint
From $209.00
or 4 payments of $52.25 with
Info
RXT Challenger Open Face Motorcycle Helmet Silver
From $89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
Bell Custom 500 Rally Open Face Helmet Black Bronz
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
Bell TX 501 Open Face Helmet Matt Black
From $419.00
or 4 payments of $104.75 with
Info
Nolan N21 Open Face with Visor Dolce Vita Helmet W
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
Bell Custom 500 Chief Open Face Helmet Black
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
Bell TX 501 Open Face Helmet Gloss Black
From $419.00
or 4 payments of $104.75 with
Info

