SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
or 4 payments of $25.00 with
Info
Kabuto Hikari features a newly designed inner sunshade covering with a wider view area to keep the sun out of your eyes while not losing any vision. The new lining has glasses friendly cheek pads to add even more comfort for spectacle wearers who struggle with normal cheek pads.
Kabuto have also added an Intercom Attachment Space as they become more popular. The easy operating ventilation system will keep your head cool, while the helmet is ready for a wide type Pinlock. Along with this is a wind shutter, newly designed breath guard and a double action micro ratchet buckle.
Features:
(KABUTOHIKARIMATT)
| SKU | KABUTOHIKARIMATT |
| Barcode # | KABUTO HIKARI MATT BLACK HELMET |
| Brand | Kabuto |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.022500000m3 |
| Type | Helmets - Road Kabuto |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Origine Strada Motorcycle Helmet Matt Black
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
BGA Victor Kevlar Stretch Motorcycle Jeans Black
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Biltwell Lane Splitter Motorcycle Helmet Matt Bla
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
BGA Robin Kevlar Lined Motorcycle Cargo Pants Unis
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Eleveit Freeride WP Motorcycle Leather Boots Brown
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
BGA Scorpion Protective Motorcycle Jeans Tent
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
LS2 FF811 Vector II Full Carbon Motorbike Helmet
From $629.00
or 4 payments of $157.25 with
Info
Origine Vega Classic Retro FG Motorcycle Helmet Ma
From $259.00
or 4 payments of $64.75 with
Info
Suomy Track-1 E06 Reaction Red Helmet
From $509.00
or 4 payments of $127.25 with
Info
Nolan N60-6 Sport Outset Motorcycle Helmet Flat Bl
From $345.00
or 4 payments of $86.25 with
Info
Origine Vega Classic Retro FG Motorcycle Helmet Vi
From $259.00
or 4 payments of $64.75 with
Info
RXT Street 2 Motorbike Helmet Matt Black
From $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
Suomy Track-1 E06 Full Face Helmet Grey Yellow
From $499.00
or 4 payments of $124.75 with
Info
Suomy Track-1 E06 Full Face Helmet Gunmetal Red
From $499.00
or 4 payments of $124.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information