Origine Vega Classic Retro FG Motorcycle Helmet Matt Black
Perfect full-face motorcycle helmet for any retro lover, it is characterized by its fiberglass shell which makes it very comfortable to wear.
Its screen has anti-UV and anti-scratch treatment in addition to having a screen lock so that it cannot be raised when we are using it.
Basically the perfect companion for our long motorcycle routes.
Characteristics:
Removable and washable interior
Adjustable air ventilation system
Ultra-resistant screen
Anti scratch visor
UV coating
Weight 1450g +/-50g
Specifications:
Fiberglass shell
Double D-ring closure
Approved for circulation in Europe E2206, the latest and safest approval, valid from 2023
(VEGAMATT)
| SKU | VEGAMATT |
| Barcode # | ORIGINE VEGA FG RETRO HELMET MATT |
| Brand | Origine |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.027000000m3 |
| Type | Helmets - Road Origine |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
BGA Exo Rider Kevlar Lined Protective Motorcycle S
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
HUFS Leather Cruiser Gloves Charcoal Grey
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
RXT Stone Motorcycle Helmet Matt Patina Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
Corsarac Summer Vented Motorcycle Textile Jacket B
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Falco Royale WP Ladies Motorcycle Leather Boots Bl
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
RXT Stone Classic Stripe Vintage Motorcycle Helmet
From $209.00
or 4 payments of $52.25 with
Info
More From This Category
Biltwell Lane Splitter 2206 Urban Cruiser Motorcyc
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Suomy Track-1 E06 Full Face Helmet Bayliss Replica
From $549.00
or 4 payments of $137.25 with
Info
Airoh J110 Urban Cruiser Modular Motorcycle Helmet
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Airoh GP550 S Rush White Yellow Motorcycle Helmet
From $649.00
or 4 payments of $162.25 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Motorcycle Helmet Gloss Bla
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Biltwell Lane Splitter Helmet Tinted Smoke Visor R
$74.00
or 4 payments of $18.50 with
Info

