SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
A multi-purpose sport and road glove, the RFX3 shows off its high-performance side by adopting the ventilated protective shells of the high-end Racing styles.
Its full-grain leather construction, forearm protection, and TPR protective palm slider make it a safe bet in terms of comfort and protection.
Its Velcro® adjusting strap concealed beneath a protective leather flap allows it to reduce the risk of the glove being torn off in the event of a fall. FIVE’s real feat here lies in giving the RFX3 the main features of the best Racing gloves, at a truly reasonable price.
Here are some classic racing Gloves Five RFX2 Sports (Black), Five RFX4 Evo (Black/Red/White), Five RFX Race (Black), Five RFX Race (Black/White), Five RFX Race (Black/Red).
(FIVERFX3WHITE)
| SKU | FIVERFX3WHITE |
| Barcode # | FIVE RFX3 GLOVE BLACK WHITE |
| Brand | Five 5 |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
| Type | Gloves - Five |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Five 5 TFX 1 Goretex WP Motorcycle Gloves Black/Gr
From $289.00
or 4 payments of $72.25 with
Info
Five RFX4 Evo Motorcycle Leather Gloves Black/Red/
From $135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
Five WFX Skin Motorcycle Leather Gloves Black
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Five RFX 4 Evo Ladies Motorcycle Leather Gloves Bl
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Five WFX4 WP Motorcycle Leather Gloves Black
From $89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
Alpinestars GP Tech V2 Motorcycle Gloves Black/Whi
From $459.00
or 4 payments of $114.75 with
Info
Roadhouse Retro Motorcycle Touring Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Alpinestars SP365 Drystar Motorcycle Gloves Black
From $170.00
or 4 payments of $42.50 with
Info
RST S-1 CE Sport Leather Motorbike Glove Black Blu
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
RST Roadster 3 Motorbike Leather Gloves Black
From $94.00
or 4 payments of $23.50 with
Info
RST S-1 CE Sport Leather Motorbike Glove Black Gre
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information