SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Grade A Quality cowhide leather with durable nylon stitching Lined with Thinsulate to help keep your hands warmer in the cooler months.
Here are also some classic Gloves Alpinestars Copper (Black), Lampa Rain-Days T4 (Black), Alpinestars 2022 Full Bore (Blue/Black) , Alpinestars 2022 Full Bore (Black) , Alpinestars Chrome (Black).
Design: Wind and rain protection lining, finger contoured for comfortable and snug fit and soft leather patch on palm for easy visor wipe functionality. Pre-curved palm and fingers match the shape of grips to ease hand fatigue
Protection: KEPROTEC lined with soft padded knuckle and finger protection
Material: We only use high-quality materials as standard, wind & rain resistant
Style: Designed with functionality, safety, quality and STYLE in mind, Ideal winter and all-weather elements protective gear, and wearable all season
(SHORTWINTERCRUISERGLOVE)
| SKU | SHORTWINTERCRUISERGLOVE |
| Barcode # | SHORT WINTER CRUISER GLOVES WATERPROOF |
| Brand | Bikers Gear Australia |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Alpinestars J6 WP Motorcycle Shoes Black
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
BGA Volcano WP Thinsulate Leather Gloves
From $49.00
or 4 payments of $12.25 with
Info
BGA Blake Kevlar Protective Motorcycle Jeans Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Biltwell Moto Motorcycle Textile Gloves Black
From $46.00
or 4 payments of $11.50 with
Info
BGA Tasker Motorcycle Leather Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Grid Skull Cap Novelty Helmet Matt Black
From $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
LS2 FF396 Thunderbolt Gloss White Helmet XS / Yout
$99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Oxford Bradwell Ladies Motorcycle Textile Jacket O
Now from $100.00
or 4 payments of $25.00 with
Info
LS2 Arrow R Comet White Red Helmet XS / Youth XL C
$99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
BGA Sons of Anarchy Leather Motorcycle Vest Red Cl
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Nex Jet Fiberglass Open Face Helmet Matt Black
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
BGA Mens Kevlar Motorcycle Jeans Blue
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
BGA Drako Leather Motorcycle Vest Black/Orange
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information