SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
A dynamic new shell design, an integrated drop-down sun shield and a multi-density EPS liner for superior energy management are just the beginning of what sets Lithium apart from the rest.
Class 1 rated optics with the Clickrelease V2 shield, and an optional Pinlock shield in the box means Lithium punches above its weight. And three separate shells ensure optimum fitment across the size range.
These rider-first features make Lithium a must-have for motorcyclists who refuse to compromise.
Bell - Lithium Gloss Black Full Face Helmet Key Features:
(BELLLITHIUM)
| SKU | BELLLITHIUM |
| Barcode # | BELL LITHIUM HELMET MATT BLACK |
| Brand | Bell Helmets |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.027000000m3 |
| Type | Helmets - Bell |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
RXT 726X Warrior 2 Fighter Motorcycle Helmet
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
Airoh J110 Urban Cruiser Modular Motorcycle Helmet
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Nolan N808 Turbolence Matt Black Green Motorcycle
From $409.00
or 4 payments of $102.25 with
Info
Airoh Specktre Modular Flip Motorcycle Helmet Whit
From $359.00
or 4 payments of $89.75 with
Info
Bell Eliminator Motorcycle Helmet Matt Black
From $549.00
or 4 payments of $137.25 with
Info
Biltwell Lane Splitter 2206 Urban Cruiser Motorcyc
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
KYT TT Revo Gear Black Red Motorcycle Helmet
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
KYT R2R Full Face Motorcycle Helmet Matt Black
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Origine Strada Motorcycle Helmet Matt Black
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Biltwell Lane Splitter 2206 Urban Cruiser Motorcyc
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Suomy Track-1 E06 Full Face Helmet Bayliss Replica
From $549.00
or 4 payments of $137.25 with
Info
Bell Lithium MIPS Motorcycle Helmet White
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Nolan N60-6 Full Face Wiring Motorcycle Helmet Bla
From $345.00
or 4 payments of $86.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information