SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
A dynamic new shell design, an integrated drop-down sun shield and a multi-density EPS liner for superior energy management are just the beginning of what sets Lithium apart from the rest.
Class 1 rated optics with the Clickrelease V2 shield, and an optional Pinlock shield in the box means Lithium punches above its weight. And three separate shells ensure optimum fitment across the size range.
These rider-first features make Lithium a must-have for motorcyclists who refuse to compromise.
Bell - Lithium Gloss Black Full Face Helmet Key Features:
(BELLLITHIUM)
| SKU | BELLLITHIUM |
| Barcode # | BELL LITHIUM HELMET MATT BLACK |
| Brand | Bell Helmets |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.027000000m3 |
| Type | Helmets - Bell |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Fender 3 Buckle Studded Leather Motorcycle Sad
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Origine Strada Motorcycle Helmet Matt Black
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Ugly Fish Warhead Photochromic Motorcycle Glasses
$159.00
or 4 payments of $39.75 with
Info
Shark Evo ES Modular Flip Helmet Matt Black
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Alpinestars SP2 V3 Motorcycle Leather Glove Black/
From $175.00
or 4 payments of $43.75 with
Info
Airoh Valor Akuna Motorcycle Helmet Black Yellow C
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Alpinestars Supertech SR10 Carbon Bright Red White
From $1,699.00
or 4 payments of $424.75 with
Info
Bell Lithium Shear Motorcycle Helmet Grey Blue
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
Biltwell Lane Splitter 2206 Urban Cruiser Motorcyc
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Nolan N808 Turbolence Matt Black Green Motorcycle
From $409.00
or 4 payments of $102.25 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Pink
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information