SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
A superbly styled and anatomically profiled glove for sports or naked bike enthusiasts the SP-2 v3 Glove has a full-grain leather chassis incorporating multi-panel reinforcements for abrasion resistance and fit. The SP-2 v3 Glove also features a robust TPU compound knuckle guard to significantly ramp up its protective capabilities.
ere are some different color in same products Alpinestars SP2 V3 (Black/Red), Alpinestars GP Tech V2 (Black/White), Alpinestars GP Tech V2 (Black/Fluro Red).
Features:
(SP2V3GLOVEBLACK)
| SKU | SP2V3GLOVEBLACK |
| Barcode # | SP2 V3 GLOVE BLACK |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves - Alpinestars |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Falco Ranger 1 WP Motorcycle Boots Black
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
BGA Trekker WP Winter Motorcycle Gloves
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Falco Ranger 1 WP Motorcycle Boots Brown
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Alpinestars SP-8 V3 Motorcycle Racing Gloves Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RST Storm 2 Motorcycle Leather Gloves Black
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
RST Tractech Evo 3 Motorcycle Boots Black/White
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Falco Patrol 2 Urban Motorcycle Boots Brown
From $319.00
or 4 payments of $79.75 with
Info
Alpinestars SMX Z Drystar Motorbike Gloves
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Alpinestars GP Tech V2 Motorcycle Gloves Black Flu
From $459.00
or 4 payments of $114.75 with
Info
Five 5 TFX 1 Goretex WP Motorcycle Gloves Black/Gr
From $289.00
or 4 payments of $72.25 with
Info
Alpinestars Bogota WP Motorcycle Gloves Black
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Alpinestars WT4 Goretex Insulated Motorcycle Glove
From $160.00
or 4 payments of $40.00 with
Info
Five Sport City Evo Motorcycle Leather Gloves Blac
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information