Airoh Specktre Modular Flip Motorcycle Helmet Matt Black [Size: XS]
LICENSE TO THRILL
Seeking for thrills? Specktre, the brand-new flip-up from Airoh is your best bet. Style and functionality get together to create a helmet able to adapt to any situation, from urban commuting up to an adventurous path.
Its wide main visor provides a line of sight that allows you to capture every detail, and its first-rate technical features include the double P/J certification, HRT (High Resistant Thermoplastic) outer shell, retractable Sun Visor, Bluetooth ready, micrometric retention system, Pinlock and Stop Wind.
• Style and functionality in every context, from everyday use to more adventurous trips.
• ECE 2206 approved
• It is the right choice for those who want to live their passion freely, without constraint
• Thermoplastic HRT
• From 1690g (+- 50 g)
(SpecktreMattBlack)
| SKU | SpecktreMattBlack |
| Barcode # | AIROH SPARK 2 MATT BLACK |
| Brand | Airoh |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.031500000m3 |
| Type | Helmets - Road Airoh |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
Shark Evo ES Modular Flip Helmet Matt Black
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Shark Evo Modular Flip Motorcycle Helmet Endless B
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
RXT 909 Modular Flip Motorcycle Helmet Black/White
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RXT 909 Modular Flip Motorcycle Helmet Black/Fluro
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RXT 918 Modular Motorcycle Flip Helmet Matt Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
More From This Category
Nolan N100-6 Flip Up Modular Surveyor Motorcycle H
From $649.00
or 4 payments of $162.25 with
Info
RXT 909 Modular Flip Motorcycle Helmet Black/White
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Origine Logic Modular Flip Motorcycle Helmet Matt
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
LS2 FF906 Advant Flip Modular Motorcycle Helmet
From $549.00
or 4 payments of $137.25 with
Info
Nolan N120-1 Flip Over Night Life Motorcycle Helme
From $615.00
or 4 payments of $153.75 with
Info
RXT Safari Adventure Modular Helmet Internal Visor
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Lok-Up Accessories Multi Purpose Combination Lock
$27.00
or 4 payments of $6.75 with
Info
Nolan N100-6 Flip Up Modular Surveyor Motorcycle H
From $649.00
or 4 payments of $162.25 with
Info

