SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Stay protected and comfortable with our latest helmet, designed for modern riders.
Featuring a lightweight ABS shell and a sleek, slim design, this helmet offers a self-tensioning, scratch-resistant visor, plus the soft, removable, and washable lining for lasting comfort.
A removable lower neck curtain and breath-guard add extra versatility.
The quick-release visor with lock button and micrometric buckle system make fitting and removal quick and easy, while the “Active Flow” 3-stage ventilation system keeps you cool on every journey.
Enhanced with a rear wing stabiliser for superior aerodynamic performance, it’s also PINLOCK ready and fully ECE 22.06 approved for maximum safety. Available in sizes S to 2XL.
FEATURES:
(street2evil)
| SKU | street2evil |
| Barcode # | RXT 825 STREET 2 EVIL GLOSS BLACK |
| Brand | RXT |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.027000000m3 |
| Type | Helmets - Road RXT |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Origine Strada Motorcycle Helmet Matt Black
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Rjays Apex III Ignite Motorcycle Helmet White/Blac
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
BGA Scorpion Ribbed Kevlar Motorcycle Jeans Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Airoh Valor Akuna Motorcycle Helmet Black Yellow C
Now from $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Airoh Valor Akuna Motorcycle Helmet Black Yellow C
Now from $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Airoh Spark Motorcycle Helmet with Visor Matt Oran
From $339.00
or 4 payments of $84.75 with
Info
KYT TT Revo Gear Black Red Motorcycle Helmet
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Suomy Track-1 E06 Full Face Helmet White Red
From $499.00
or 4 payments of $124.75 with
Info
RJays Apex 4 EC2206 Motorcycle Helmet Matt Black
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Nolan N60-6 Full Face Classic Motorcycle Helmet Fl
From $270.00
or 4 payments of $67.50 with
Info
Bell Eliminator Motorcycle Helmet Matt Black
From $549.00
or 4 payments of $137.25 with
Info
KYT NZ Race Competition White Carbon Motorcycle He
From $599.00
or 4 payments of $149.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information