RXT Stone Retro Motorcycle Helmet Gloss Black Small
RXT Stone Retro Vintage Motorcycle Helmet
PRODUCT DETAILS
- A Classic Style Helmet with modern materials.
- The RXT Stone has a vintage look but is built from modern materials to keep you safe.
- Features;
- A Removable/washable, Liner
- Enhanced Forehead, Chin and rear ventilation (In Traditional Style)
- ABS construction
- Superb fitting
- Padded Chin-Strap with D-Ring Closure
- Anti-Flap Chin strap
- Classic stitched lining
- Hinged Visor system
- AS/NZS 1968
(RXTSTONEGLOSSBLACK)
| SKU | RXTSTONEGLOSSBLACK |
| Barcode # | RXT STONE WHITE CLASSIC FULL FACE HELMET |
| Brand | RXT Helmets |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.010000000m3 |
| Type | Helmets - Road RXT |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
BGA Exo Rider Kevlar Lined Protective Motorcycle S
From $125.00
or 4 payments of $31.25 with
Info
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Grey
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RXT Stone Retro Motorcycle Helmet Gloss White
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
Airoh J110 Urban Cruiser Modular Motorcycle Helmet
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Classic Vintage Style Motor
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Shark Ridill 2 Lexan Motorcycle Helmet Internal Su
From $269.00
or 4 payments of $67.25 with
Info
Bell Custom 500 Chief Open Face Helmet Black
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
More From This Category
Airoh GP550 S Wander Blue Gloss Motorcycle Helmet
From $649.00
or 4 payments of $162.25 with
Info
Airoh GP550 S Challenge Black Grey Matt Motorcycle
From $649.00
or 4 payments of $162.25 with
Info
KYT NZ Race Competition White Carbon Motorcycle He
From $599.00
or 4 payments of $149.75 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Bell Lithium MIPS Motorcycle Helmet White
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Nolan N60-6 Full Face Wiring Motorcycle Helmet Bla
From $345.00
or 4 payments of $86.25 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Vintage Style Motorcycle He
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Airoh Valor Akuna Motorcycle Helmet Black Yellow C
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info

