RXT 918 Modular Motorcycle Flip Helmet Fusion Grey Fluro
918 FLIP-UP FUSION MATT BLACK GREY FLURO
• Modern-Shape ABS shell
• Integrated Sun-Visor
• PINLOCK Ready
• P/J Homologated (homologated in open-face & Full-face positions)
• Wide-Opening Visor (scratch resistant)
• Self-Tensioning / Quick Release & UV resistant visor, with Visor-Lock Button
• Micrometric Q/R Buckle system
• Removable / Washable / Hypoallergenic liners
• Removable chin curtain
• Multi-Density EPS
• Blue-Tooth Ready
• Multi-point Ventilation
• ECE 22.06 Certified
• Wind Tunnel tested, for ventilation, noise & aerodynamics
(RXT918GREY)
| SKU | RXT918GREY |
| Barcode # | RXT 918 FLIP HELMET FUSION BK GREY FLURO |
| Brand | RXT Helmets |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.031500000m3 |
| Type | Helmets - Road RXT |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
BGA Tasker Motorcycle Leather Gloves Brown
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
RXT 909 Modular Flip Motorcycle Helmet Black/White
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RXT 909 Modular Flip Motorcycle Helmet Black/Fluro
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Motodry Clubman Evo Retro WP Motorcycle Jacket Bro
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
RXT 918 Modular Motorcycle Flip Helmet Matt Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
RXT 918 Modular Motorcycle Flip Helmet Fusion Whit
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
LS2 FF396 Thunderbolt Red White Helmet XS / Youth
$99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Motodry ZXR-2 Motorcycle Expandable Tail Bag Black
$119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
More From This Category
Airoh J110 Urban Cruiser Modular Motorcycle Helmet
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Origine Logic Modular Flip Motorcycle Helmet Matt
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
LS2 FF906 Advant Flip Modular Motorcycle Helmet
From $549.00
or 4 payments of $137.25 with
Info
RXT Safari Adventure Modular Helmet Internal Visor
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Lok-Up Accessories Multi Purpose Combination Lock
$27.00
or 4 payments of $6.75 with
Info
RXT 909 Modular Flip Motorcycle Helmet Black/Fluro
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Airoh REV 19 Modular Flip Touring Helmet Black
From $529.00
or 4 payments of $132.25 with
Info

