SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The Urban Air 3 Mesh glove is CE Certified to Level 1 KP. Made from mesh with a polyester lining, this glove offers supreme ventilation. Protection comes in the form of TPU on the knuckle, TPR on the fingers and memory foam thumb, and full-grain double layer leather palm. This is further supported by the smart touch leather on the index finger, pre-curved fingers and a hook and loop strap closure - perfect for summer riding.
Features;
ARMOUR
CE Certification Rating: Level 1 KP
Knuckle Protection: TPU
Finger Protection: TPR
Thumb Protection: Memory Foam
CONSTRUCTION
Main Outer Material: Mesh
Precurved Fingers: Yes
Cuff Closure: Hook & Loop Wrist Closure
Palm: Full Grain Leather
FEATURES & BENEFITS
Finger Motion Panels: Yes
Puller: Strap Design
Smart Touch Leather: Yes - Index Finger
Double Layer Leather Palm: Yes
Here are some classic products RST Adventure X (Black/Gray) , RST Adventure X (Black) , RST Storm 2 (Black).
(RSTURBANAIR3WHITE)
| SKU | RSTURBANAIR3WHITE |
| Barcode # | URBAN AIR 3 CE VENTED GLOVE WHITE |
| Brand | RST |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves - RST |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Mig Mesh Motorcycle Leather Gloves Black
From $49.00
or 4 payments of $12.25 with
Info
BGA Nelson Kevlar Motorcycle Leather Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Oscar Short Summer Motorcycle Leather Gloves B
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Alpinestars SP2 V3 Motorcycle Leather Gloves Black
From $175.00
or 4 payments of $43.75 with
Info
Biltwell Work 2.0 Soft Leather Motorcycle Gloves B
From $84.00
or 4 payments of $21.00 with
Info
RST Roadster 3 Motorbike Perforated Leather Gloves
From $50.00
or 4 payments of $12.50 with
Info
Alpinestars C1 V2 Gore-Tex Motorcycle Gloves Gray
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
RST Atlas WP Motorcycle Touring Gloves Black/Gray
From $90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information