SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Perfect full-face motorcycle helmet for any retro lover, it is characterized by its fiberglass shell which makes it very comfortable to wear.
Its screen has anti-UV and anti-scratch treatment in addition to having a screen lock so that it cannot be raised when we are using it.
Basically the perfect companion for our long motorcycle routes.
Characteristics:
Removable and washable interior
Adjustable air ventilation system
Ultra-resistant screen
Anti scratch visor
UV coating
Weight 1450g +/-50g
Specifications:
Fiberglass shell
Double D-ring closure
Approved for circulation in Europe E2206, the latest and safest approval, valid from 2023
(VEGAWHITE)
| SKU | VEGAWHITE |
| Barcode # | ORIGINE VEGA FG RETRO WHITE |
| Brand | ORIGINE |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.027000000m3 |
| Type | Helmets - Road Origine |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Bell Broozer Motorcycle Helmet Black
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Alpinestars SP-8 V3 Motorcycle Racing Gloves Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RXT Stone Motorcycle Helmet Matt Patina Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
RXT Stone Classic Stripe Vintage Motorcycle Helmet
From $209.00
or 4 payments of $52.25 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Classic Vintage Style Motor
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Airoh Spark Thrill Motorcycle Helmet Gold Internal
From $339.00
or 4 payments of $84.75 with
Info
Biltwell Lane Splitter Helmet Tinted Smoke Visor R
$74.00
or 4 payments of $18.50 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Motorcycle Helmet Gloss Bla
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Airoh Matryx Yellow Matt Sports Motorcycle Helmet
From $599.00
or 4 payments of $149.75 with
Info
Airoh Connor ECE 2206 Matt Black Motorcycle Helmet
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Biltwell Lane Splitter Motorcycle Helmet Matt Bla
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Nolan X903 Full Face Intrigo Grey Black Carbon Hel
From $1,039.00
or 4 payments of $259.75 with
Info
Suomy Track-1 E06 Full Face Helmet Grey Yellow
From $499.00
or 4 payments of $124.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information