SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
An old favorite but now with a new fit and new features. Our latest Gringo S helmet not only meets DOT regulations in the US, it also meets the new European ECE 22.06 regs.
The shield mechanism now uses the same anti-rattle closure featured on our Lane Splitter helmets. Three shell sizes replace the previous two for improved fit and comfort.
(GRINGOS06GLOSS)
| SKU | GRINGOS06GLOSS |
| Barcode # | GRINGO S ECE 2206 GLOSS BLACK |
| Brand | Biltwell |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.018000000m3 |
| Type | Helmets - Road Biltwell |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
RXT Stone Classic Stripe Vintage Motorcycle Helmet
From $209.00
or 4 payments of $52.25 with
Info
RJays Apex 4 EC2206 Motorcycle Helmet Matt Black
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Airoh Connor ECE 2206 Matt Black Motorcycle Helmet
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Classic Vintage Style Motor
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
LS2 FF808 Stream II Angry Monkey Motorbike Helmet
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Airoh Valor Ribs Motorcycle Helmet Matt Clearance
$225.00
or 4 payments of $56.25 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Vintage Style Motorcycle He
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Suomy Track-1 E06 Reaction Red Helmet
From $509.00
or 4 payments of $127.25 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Classic Vintage Style Motor
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Origine Strada Motorcycle Helmet Matt Black
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Met
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information