SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
This new fabric Cotec has a soft, slightly oily/damp handle with a modern matt appearance. The cloth maintains a clean, uniform appearance. This unique fabric is a modern interpretation of traditional silk wax, with better breathability, ease of use in the long term and critically better safety performance. Given all this it is even more amazing that the fabric has a finished 8oz weight in contrast to the traditional silkwax which has a finished weight of 12oz.
These new Cotec garments also now come with the newly licensed to Merlin, D30 impact protectors pre-fitted to shoulders and elbows. Merlin has chosen the latest LP1 D30 armour which has a highly ventilated construction, safetylevel 1 inclusive of the optional high and low temperature tests as well as the signature D30 flexibility that hardens on impact.
Features:
Protection:
Pockets:
Material:
(MERLINEDALEOLIVE)
| SKU | MERLINEDALEOLIVE |
| Barcode # | MERLIN EDALE OLIVE WAX COTTON JACKET |
| Brand | MERLIN |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Wax Cotton Jackets |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Rebel Kevlar Protective Motorcycle Shirt Army
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Merlin Edale Waxed Cotton Motorcycle Textile Jacke
From $529.00
or 4 payments of $132.25 with
Info
BGA Bruno Motorcycle Leather Gloves Brown
From $49.00
or 4 payments of $12.25 with
Info
Interphone UCOM 7R Twin Pack Bluetooth Motorcycle
$639.00
or 4 payments of $159.75 with
Info
Alpinestars Andes V4 Drystar Adventure Jacket Grey
From $469.00
or 4 payments of $117.25 with
Info
RST Axis Man WP Motorcycle Textile Jacket Black/Fl
From $185.00
or 4 payments of $46.25 with
Info
Bering Elite CE Motorcycle Textile Jacket Black
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Bering Elite CE Motorcycle Textile Jacket Khaki
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Alpinestars T SPS Air Vented Motorcycle Jacket Bla
From $309.00
or 4 payments of $77.25 with
Info
Alpinestars Halo Drystar Motorcycle Jacket Khaki/B
From $665.00
or 4 payments of $166.25 with
Info
Corsarac Men's Sport WP Motorcycle Textile Jacket
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information