SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
An old favorite but now with a new fit and new features. Our latest Gringo S helmet not only meets DOT regulations in the US, it also meets the new European ECE 22.06 regs.
The shield mechanism now uses the same anti-rattle closure featured on our Lane Splitter helmets. Three shell sizes replace the previous two for improved fit and comfort.
(GRINGOS06GLOSS)
| SKU | GRINGOS06GLOSS |
| Barcode # | GRINGO S ECE 2206 GLOSS BLACK |
| Brand | Biltwell |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.018000000m3 |
| Type | Helmets - Road Biltwell |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Brown Rigger 2.0 Motorcycle Gloves
From $39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
BGA The Rocker Leather Motorcycle Jacket Black/Whi
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
Biltwell Lane Splitter Motorcycle Helmet Gloss Bla
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Buse Paragon WP Motorcycle Touring Boots Black
Now from $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Glo
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
KYT R2R Full Face Motorcycle Helmet Matt Black
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
LS2 FF808 Stream II Motorbike Helmet White
From $179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info
Rjays Apex III Ignite Motorcycle Helmet Black/Grey
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Pink
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Flur
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Airoh J110 Urban Cruiser Modular Motorcycle Helmet
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Biltwell Lane Splitter 2206 Urban Cruiser Motorcyc
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Bell Eliminator Motorcycle Helmet Black
From $549.00
or 4 payments of $137.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information