SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The Bikers Gear Cordura Denim Stretch Jean is one of the most technically advanced riding jeans on the market
It's casual looking but it is packed with protection technology.
It has a certification rating of AA, offering the highest level of protection.
Made from heavy-duty Cordura denim, reinforced with Kevlar Lining, the jeans come with certified Level 2 knee Armour.
Features
(BLUECORD)
| SKU | BLUECORD |
| Barcode # | MENS CORDURA DENIM L2 BLUE STRETCH JEANS |
| Brand | Bikers Gear Australia |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| Type | Kevlar Jeans - Mens |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Engineer Motorcycle Leather Boots Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Exo Rider Kevlar Protective Motorcycle Shirt G
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Blake Kevlar Protective Motorcycle Jeans Blue
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Highway Kevlar Stretch Motorcycle Jeans Blue
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Highway kevlar Stretch Motorcycle Jeans Grey
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Climate Men Motorcycle Full Kevlar Leggings
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Falco Kaspar Motorcycle Leather Boots Brown
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
BGA HD Stretch Cargo Kevlar Lined Motorcycle Pants
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
RST Tapered Fit CE Kevlar Motorcycle Jeans Black
From $239.00
or 4 payments of $59.75 with
Info
BGA Charlie Casual Motorcycle Kevlar Pants Tan
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Charlie Kevlar Motorcycle Chinos Pants Black
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Stork Kevlar Stretch Motorcycle Chinos Pants B
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Scorpion Ribbed Kevlar Motorcycle Jeans Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RST Tapered Fit CE Kevlar Motorcycle Jeans Blue
From $239.00
or 4 payments of $59.75 with
Info
BGA Climate Men Motorcycle Full Kevlar Leggings
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information