SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
A lightweight dual-sport adventure touring pant ready for everyday adventure on and off-road, the Venture XT Water-Resistant Over Boot Pant is equipped with a durable and protective shell, with strategically positioned PU film reinforcements for additional protection in the most exposed areas.
These pants utilize a water-resistant construction pattern for effective wet weather performance, while the thigh vents deliver optimized airflow and ventilation.
An innovative feature of these pants is the adjustable ‘on the boot’ cut that allows the pants to quickly go over your favorite Alpinestars touring or off-road boots.
(VENTUREOVERPANTCAMEL)
| SKU | VENTUREOVERPANTCAMEL |
| Barcode # | VENTURE OVER PANT CAMEL |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Textile Pants |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Charlie Kevlar Motorcycle Chinos Pants Black
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Scorpion Ribbed Kevlar Motorcycle Jeans Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Alpinestars Venture XT Motorcycle Touring Pants Bl
From $285.00
or 4 payments of $71.25 with
Info
Motodry Rallye 2 Adventure WP Motorcycle Pants San
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Alpinestars Andes Air V3 Motorcycle Jacket Blue/Bl
From $429.00
or 4 payments of $107.25 with
Info
Airoh Commander 2 E06 Motorcycle Helmet Matt Black
From $649.00
or 4 payments of $162.25 with
Info
Bela Transformer Adventure Touring Motorcycle Pant
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Alpinestars Hurricane V2 Pain Motorcycle Pants Bla
From $75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
RST Adventure X Pro CE Motorcycle Pants Black
From $369.00
or 4 payments of $92.25 with
Info
RST Alpha 5 CE WP Motorcycle Textile Cargo Pants B
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Alpinestars Venture XT Motorcycle Touring Pants Bl
From $285.00
or 4 payments of $71.25 with
Info
Alpinestars AMT8 Drystar XF Stretch Motorcycle Pan
From $569.00
or 4 payments of $142.25 with
Info
Alpinestars ST7 2L Goretex Motorcycle Pants Black
From $879.00
or 4 payments of $219.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information