SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
A lightweight dual sport adventure touring pant ready for everyday adventure on and off road, the Venture XT Water-Resistant Over Boot Pant is equipped with a durable and protective shell, with strategically positioned PU film reinforcements for additional protection in the most exposed areas.
These pants utilize a water-resistant construction pattern for effective wet weather performance, while the thigh vents deliver optimized airflow and ventilation.
An innovative feature of these pants is the adjustable ‘on the boot’ cut that allows the pants to quickly go over your favorite Alpinestars touring or off-road boots.
(VENTUREOVERPANTBLACK)
| SKU | VENTUREOVERPANTBLACK |
| Barcode # | VENTURE OVER PANT BLACK |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Textile Pants |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Speed WP Motorcycle Cargo Pants Black
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
RST Paragon Pro Series WP Motorcycle Pants Black
From $309.00
or 4 payments of $77.25 with
Info
Alpinestars Venture XT Motorcycle Touring Pants Ca
From $265.00
or 4 payments of $66.25 with
Info
Falco Fenix 3 Air Motorcycle Boot Black
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Motodry Tourmax 2 Motorcycle Touring Pant Black/An
From $239.00
or 4 payments of $59.75 with
Info
AGV K1 Dreamtime Motorcycle Helmet XSmall SALE
$189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
RST Ranger Pro CE Adventure Motorcycle Textile Pan
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Bela Transformer Adventure Touring Motorcycle Pant
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Bela Transformer Adventure Touring Motorcycle Pant
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
RST S-1 CE WP Motorcycle Textile Pants Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
Motodry Trekker Pro Adventure Motorcycle Textile P
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
RST Adventure X Pro CE Motorcycle Pants Black
From $369.00
or 4 payments of $92.25 with
Info
Bela Transformer Adventure Touring Motorcycle Pant
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
RST Ventilator XT Pro CE Motorcycle Textile Pants
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information