SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
A professional Racing glove engineered to deliver superior protection, the GP Tech v2 Glove guarantees enhanced control capabilities in the most demanding conditions thanks to its innovative seamless stretch back hand construction.
There is also a stretch material built with Kevlar® stretch and leather backhand for optimal flexibility, freedom of movement, reduced fatigue and sensitivity and dexterity with the bike’s controls.
Another standout feature is the innovative over-injected, ergonomic, dual density, knuckle for enhanced protection against repeated impacts.
Here are some different color in same products Alpinestars SP2 V3 (Black/White), Alpinestars SP2 V3 (Black/Red), Alpinestars GP Tech V2 (Black/White).
(GPTECHV2RED)
| SKU | GPTECHV2RED |
| Barcode # | GP TECH V2 RED |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves - Alpinestars |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Alpinestars GP Tech V2 Motorcycle Gloves Black/Whi
From $459.00
or 4 payments of $114.75 with
Info
Alpinestars GP Pro R4 Leather Sport Gloves Black R
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Alpinestars GP Pro R4 Leather Sport Gloves Black W
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Alpinestars GP Tech V2 Motorcycle Gloves Black Flu
From $459.00
or 4 payments of $114.75 with
Info
Five RFX2 Motorcycle Leather Gloves Black
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Five RFX4 Evo Motorcycle Leather Gloves Black/Red/
From $135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
BGA Meldan Motorcycle Leather Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Alpinestars GP Pro R4 Leather Sport Gloves Black W
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
Alpinestars SMX Z Motorcycle Gloves White/Red
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Five 5 TFX 1 Goretex WP Motorcycle Gloves Black/Gr
From $289.00
or 4 payments of $72.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information