SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The CE-certified C-1 v2 Glove incorporates a premium Windstopper membrane from GORE-TEX® and a newly designed cuff closure system for a secure fit around the wrist. An over-molded knuckle guard and a touchscreen-compatible fingertip mean this glove is highly convenient for urban riding and commuting.
Here are some classic gloves Alpinestars SMX 2 (Black), Alpinestars Jet Road (Black) , FIVE WFX2 (Black) , RST Matlock (Black) .
CONSTRUCTION:
PROTECTION:
FEATURES:
(ASTARSWINDSTOPPER)
| SKU | ASTARSWINDSTOPPER |
| Barcode # | ASTARS WINDSTOPPER |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves - Alpinestars |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Moose Fingerless Motorcycle Leather Gloves Bro
From $19.00
or 4 payments of $4.75 with
Info
Eldorado ST 13 Motorcycle Leather Gloves Bronze
From $30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
RST Roadster II WP Motorcycle Leather Boots Black
From $225.00
or 4 payments of $56.25 with
Info
Falco Gordon WP Motorcycle Boots Brown
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Grey
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Bell Lithium MIPS Motorcycle Helmet Matt Black
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Alpinestars GP Tech V2 Motorcycle Gloves Black/Flu
From $459.00
or 4 payments of $114.75 with
Info
Alpinestars SMX Z Motorcycle Gloves White/Red
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Five RS C Carbon Motorcycle Leather Gloves Black
From $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
RST S-1 CE Sport Leather Motorbike Glove Black Gre
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Eldorado ST 13 Motorcycle Leather Gloves Bronze
From $30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Alpinestars Jet Road Goretex Motorcycle Gloves Bla
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
Five RS 2 Evo Motorcycle Leather Gloves Black
From $89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information