SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
An ultra-lightweight protective system offering excellent upper body protection against impacts, this protector features an all-new chest protector complete with Cell Technology for ultra-light weight and optimum ventilation.
The back protector is also new and boasts a softer formulation for an enhanced adaptive fit.
Both the front and rear hard shell plates are backed with a padding for a secure and comfortable snug fit.
Quick and extremely easy to put on, it provides extended padding to protect against tire roost without obstructing arm movement.
According To European Statutory Law The Ce Mark Is A Conformity Requirement For The Marketing Of This Product. The Following Standards Apply To This Product:
(ASTARSBIONICCHEST)
| SKU | ASTARSBIONICCHEST |
| Barcode # | ASTARS BIONIC CHEST PROTECTOR ML |
| Brand | ALPINESTARS |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
| Type | Dirt - Body Armour |
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Bela Transformer Motorcycle Touring Jacket Grey/Bl
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
BGA Roadster Classic Leather Motorcycle Jacket Bei
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Alpinestars A10 V2 Full Chest Protector Body Armou
From $369.00
or 4 payments of $92.25 with
Info
Alpinestars MX26 A4 Plasma Chest Protector Body Ar
From $239.00
or 4 payments of $59.75 with
Info
Alpinestars Bionic Plasma LT Jacket Body Armour
From $359.00
or 4 payments of $89.75 with
Info
Alpinestars MX26 Bionic Plasma LT SS Protective Ve
From $289.00
or 4 payments of $72.25 with
Info
Alpinestars Supertech RK10 Plasma Knee Brace
From $1,199.00
or 4 payments of $299.75 with
Info
Alpinestars Bionic Pro V3 Plasma Jacket Body Armou
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Alpinestars RK7 Plasma Knee Brace Black Red
From $609.00
or 4 payments of $152.25 with
Info
Alpinestars Bionic Plus V2 Jacket Body Armour
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information