SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The Andes v4 Drystar® Jacket combines advanced functionality with modern style for adventure riders and commuters. Made with Alpinestars Drystar® construction, it offers 100% waterproof protection and breathability. Features include stretch softshell panels for mobility, ripstop reinforcements for durability, a detachable thermal lining, direct chest ventilation, and an overlap back for comfort. It’s Tech-Air® Ready and includes CE Level 1 Nucleon Flex Plus armor for impact protection.
Key Features
Construction
Protection
(ASTARSANDESV4)
| SKU | ASTARSANDESV4 |
| Barcode # | ALPINESTARS ANDES V3 WPROOF JACKET BLACK |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Textile Jackets |
134935
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Chicane Summer Mesh Motorcycle Textile Jacket
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Velocity WP Motorcycle Jacket Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
BGA Stork Kevlar Stretch Motorcycle Chinos Pants T
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Alpinestars Chrome Motorcycle Protective Hoodie Gr
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
BGA Roadster Classic Leather Motorcycle Jacket Bro
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Merlin Edale Waxed Cotton Motorcycle Textile Jacke
From $529.00
or 4 payments of $132.25 with
Info
Alpinestars T SPS Air Vented Motorcycle Jacket Bla
From $309.00
or 4 payments of $77.25 with
Info
Motodry Trekker Pro Adventure Motorcycle Jacket Bl
From $359.00
or 4 payments of $89.75 with
Info
RST S-1 Vented Motorcycle Textile Jacket Black/Red
From $259.00
or 4 payments of $64.75 with
Info
Alpinestars ST1 Waterproof Motorcycle Pants Black
From $309.00
or 4 payments of $77.25 with
Info
Motodry All Season Motorcycle Textile Jacket Black
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Bering Elite CE Motorcycle Textile Jacket Black
Now from $200.00
or 4 payments of $50.00 with
Info
Voyager 3 H2Out Motorcycle Textile Jacket Black/Gr
From $250.00
or 4 payments of $62.50 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information