SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The A-10 V2 Full Chest Protector features Level 2 CE and UKCA Certified Polyhedron Hybrid Technology chest and back protectors and Level 2 Polyhedron Technology shoulder protectors offering unsurpassed levels of ventilation. This protector is ultra-lightweight and offers superior upper body protection against impacts.
Construction
17% of the protector structure consist of ventilation apertures and are aligned through both layers of the hybrid layers to ensure maximum ventilation
Key Features
Lightest CE Level 2 Chest Protector
Super ventilated with ram air plenum directing heat build-up away from the chest
Flexible chest protector molds to the chest shape
Anatomically profiled back protector is super ventilated
Adjustable and removable shoulder padding
BNS compatible via removable puck panel and elasticated BNS pull tabs
(A10V2Chest)
| SKU | A10V2Chest |
| Barcode # | BIONIC ACTION JACKET |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Dirt - Body Armour |
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Alpinestars Bionic Motorcycle Chest Protector Blac
From $159.00
or 4 payments of $39.75 with
Info
Alpinestars Bogota Pro Drystar Motorcycle Jacket M
From $569.00
or 4 payments of $142.25 with
Info
Alpinestars A5 Plasma Chest Protector Body Armour
From $269.00
or 4 payments of $67.25 with
Info
Alpinestars A5 Plasma Chest Protector Body Armour
From $269.00
or 4 payments of $67.25 with
Info
Alpinestars Supertech RK10 Plasma Knee Brace
From $1,199.00
or 4 payments of $299.75 with
Info
Alpinestars A1 MY23 Chest Guard Protector Armour
From $209.00
or 4 payments of $52.25 with
Info
Alpinestars A6 Chest Protector Body Armour
From $269.00
or 4 payments of $67.25 with
Info
Alpinestars Bionic Plasma LT Jacket Body Armour
From $359.00
or 4 payments of $89.75 with
Info
Alpinestars MX26 Bionic Plasma LT Protective Vest
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
Alpinestars RK1 Plasma Knee Brace Red Black
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
Alpinestars Bionic Pro V3 Plasma Jacket Body Armou
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information