RXT Street 2 Motorbike Helmet Matt Carbon Black/Red XS
Street 2 825-Fuel Motorcycle Helmets
- Lightweight ABS Construction / Modern Slim Shell Shape
- Self-Tensioning Visor (Hard Coated / Scratch Resistant)
- Removable / Washable Lining (Soft Feel)
- Lower Front Neck Curtain, for Comfort (Removable)
- Removable Breath-Guard
- Q/R Visor with Lock Button
- “Active Flow” 3-Stage Ventilation System
- PINLOCK Ready
- Micrometric Q/Release Buckle system
- Rear Wing Stabiliser
- ECE 22.06 APPROVED
(STREETCARBONRED)
| SKU | STREETCARBONRED |
| Barcode # | RXT STREET 2 CARBON RED |
| Brand | RXT Helmets |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.018000000m3 |
| Type | Helmets - Road RXT |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
BGA Speed WP Motorcycle Cargo Pants Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Rjays Apex III Ignite Motorcycle Helmet White/Blac
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
RST Hi Top WP Motorcycle Sneakers Black / White
From $185.00
or 4 payments of $46.25 with
Info
Alpinestars Chrome Urban Motorcycle Shoes Black
From $179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info
RXT Street 2 Motorbike Helmet Matt Carbon Black/Si
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
RXT Street 2 Motorbike Helmet Matt Carbon Black/Bl
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Falco Harlem Urban Motorcycle Boots Army
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
More From This Category
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Blue
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Airoh Spark Motorcycle Helmet with Visor Matt Oran
From $339.00
or 4 payments of $84.75 with
Info
KYT R2R Full Face Motorcycle Helmet Matt Black
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
RXT Stone Motorcycle Helmet Matt Patina Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
KYT TT Revo Plain Matt Black Motorcycle Helmet
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Met
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
LS2 FF808 Stream II Motorbike Helmet Matt Black
From $179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info

