SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The Sabre pants has a sporty look and a range of features that deliver the best comfort, fit and protection.
Made from a soft touch, matte finish premium cowhide leather, the Sabre jean is supported by a 4 way woven stretch with motion panels throughout for maximum comfort and movement when worn.
Added to this are the fixed Quick Dry mesh lining and the panel in panel perforation to keep you fresh.
It also features a waist adjuster which offers a contoured fit. Use the 360° connection zip to connect the jacket to any RST jacket including the Sabre leather jacket.
Features:
Specifications:
(RSTSABREPANT)
| SKU | RSTSABREPANT |
| Barcode # | RST SABRE PANT |
| Brand | RST |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.310m |
| Shipping Cubic | 0.007750000m3 |
| Type | Leather Pants |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
RXT A736 Evo Motorcycle Helmet Matte Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Highway Kevlar Stretch Motorcycle Jeans Blue
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Nelson Rigg Motorcycle Tail Bag Black 15L
$139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
BGA Nowra Men Motorcycle Leather Touring Pants Bla
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Alpinestars Chrome Motorcycle Protective Hoodie Gr
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
BGA Roadster Classic Leather Motorcycle Jacket Bro
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
BGA Element Leather Motorcycle Jacket Brown
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Alpinestars Caliber Motorcycle Leather Jacket Blac
From $799.00
or 4 payments of $199.75 with
Info
Alpinestars Missile V3 Leather Motorcycle Pants
From $689.00
or 4 payments of $172.25 with
Info
BGA Nowra Men Motorcycle Leather Touring Pants Bla
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Alpinestars Track V2 Leather Motorcycle Pants Blac
From $809.00
or 4 payments of $202.25 with
Info
BGA Hobart Men Motorcycle Leather Pant Black
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information