RJays Apex 4 EC2206 Motorcycle Helmet Matt Black
Rjays Apex IV Helmet - Matte Black
- Certified ECE R22-06
- Advanced Polycarbonate shell.
- Aerodynamic design.
- Internal sun visor with easy use lever.
- Scratch resistant UV Protected visor & internal sun shield.
- Pinlock prepared visor.
- Ventilation to optimize airflow through interior air channels.
- Micrometric buckle closure, adjustable & quick release.
- Removable and washable cheek pads and liner.
- Space for intercom speakers
- Tool-less quick-change visor removal
(RJH104MBK2)
| SKU | RJH104MBK2 |
| Barcode # | RJAYS APEX 4 HELMET MATT |
| Brand | RJAYS |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.012000000m3 |
| Type | Helmets - Road RJays |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
Origine Strada Motorcycle Helmet Matt Black
From $129.00
or 4 payments of $32.25 with
Info
Rjays Apex III Ignite Motorcycle Helmet Black/Grey
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Rjays Apex III Ignite Motorcycle Helmet White/Blac
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
RXT Street 2 Motorbike Helmet Matt Black
From $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
RXT Street 2 Motorbike Helmet Matt Carbon Black/Si
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
RXT Street 2 Motorbike Helmet Matt Carbon Black/Bl
From $119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Kabuto Hikari Truth Japanese Helmet Internal Visor
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
More From This Category
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Blue
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Airoh Spark Motorcycle Helmet with Visor Matt Oran
From $339.00
or 4 payments of $84.75 with
Info
KYT R2R Full Face Motorcycle Helmet Matt Black
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
RXT Stone Motorcycle Helmet Matt Patina Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
KYT TT Revo Plain Matt Black Motorcycle Helmet
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Biltwell Gringo SV ECE Retro Motorcycle Helmet Met
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
LS2 FF808 Stream II Motorbike Helmet Matt Black
From $179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info

