SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Perfect full-face motorcycle helmet for any retro lover, it is characterized by its fiberglass shell which makes it very comfortable to wear.
Its screen has anti-UV and anti-scratch treatment in addition to having a screen lock so that it cannot be raised when we are using it.
Basically the perfect companion for our long motorcycle routes.
Characteristics:
Removable and washable interior
Adjustable air ventilation system
Ultra-resistant screen
Anti scratch visor
UV coating
Weight 1450g +/-50g
Specifications:
Fiberglass shell
Double D-ring closure
Approved for circulation in Europe E2206, the latest and safest approval, valid from 2023
(VEGAWHITE)
| SKU | VEGAWHITE |
| Barcode # | ORIGINE VEGA FG RETRO WHITE |
| Brand | ORIGINE |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.027000000m3 |
| Type | Helmets - Road Origine |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Alpinestars SP-8 V3 Motorcycle Racing Gloves Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RXT Stone Motorcycle Helmet Matt Patina Black
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
RXT Stone Classic Stripe Vintage Motorcycle Helmet
From $209.00
or 4 payments of $52.25 with
Info
Biltwell Gringo S 2206 Classic Vintage Style Motor
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info
KYT R2R Full Face Motorcycle Helmet Matt Black
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
LS2 FF808 Stream II Motorbike Helmet White
From $179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info
Rjays Apex III Ignite Motorcycle Helmet Black/Grey
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Pink
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RXT A736 Evo Internal Visor Motorcycle Helmet Flur
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Airoh J110 Urban Cruiser Modular Motorcycle Helmet
From $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
Biltwell Lane Splitter 2206 Urban Cruiser Motorcyc
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
Bell Eliminator Motorcycle Helmet Black
From $549.00
or 4 payments of $137.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information