ONeal 3 Series Crank Motocross Helmet S
ONeal 3 Series Crank Motocross Helmet
The O’Neal 3 SRS Helmet is constructed using a lightweight ABS shell and delivers full venting for improved aerodynamics and overall cooling. With a wide variety of graphics, we can safely say there is a 3 SRS Helmet for everyone in the family.
FEATURES
- Polycarbonate/ABS Shell construction
- Shell weight (size large): 1500grams (±50)
- Ultra-plush removable/washable padded liner keeps you cool and dry by wicking away sweat
- Adjustable visor design
- Intake and exhaust vents for ventilation and cooling
- Durable multi-coloured clear coated graphics
- Replacement parts available
- Meets DOT, ECE 22-06
(ONEALCRANK23)
| SKU | ONEALCRANK23 |
| Barcode # | ONEAL 3 SERIES CRANK MULTI HELMET |
| Brand | ONeal |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.018750000m3 |
| Type | Helmets - Dirt |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
BGA Falkor Ladies Protective Motorcycle Jeans Blac
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
LS2 FF396 Thunderbolt Gloss White Helmet XS / Yout
$99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
KYT TT Revo Fuselage Red Motorcycle Helmet
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
Bell Lithium MIPS Motorcycle Helmet Podium Blk Whi
From $369.00
or 4 payments of $92.25 with
Info
More From This Category
Bell Moto 3 Classic Motorcycle Helmet Gloss Black
From $419.00
or 4 payments of $104.75 with
Info
Airoh Aviator 3 Carbon MX Off Road Moto Helmet Sab
From $1,125.00
or 4 payments of $281.25 with
Info
Bell MX 9 Alpine Adventure Dirt Bike Helmet Charco
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
Airoh Aviator 3 Carbon MX Off Road Moto Helmet Mat
From $829.00
or 4 payments of $207.25 with
Info
Airoh Aviator 3 Carbon MX Off Road Moto Helmet Bur
From $1,125.00
or 4 payments of $281.25 with
Info
Bell Moto 3 Classic Motorcycle Helmet White
From $409.00
or 4 payments of $102.25 with
Info
Bell Moto 10 Spherical MX Dirt Bike Helmet Black W
From $1,150.00
or 4 payments of $287.50 with
Info
Airoh Aviator 3 Carbon MX Off Road Moto Helmet Him
From $1,125.00
or 4 payments of $281.25 with
Info

