BGA Blaster Braided Motorcycle WP Leather Hand Bag
BGA Blaster Braided Motorcycle Waterproof Liner Leather Bag
- "Braided trim” bike chick large fringed sling bag
- Ladies "braided trim" fringed bikers bag
- Made in the most gorgeous cowhide leather so soft and "A" grade quality
- These are great for slinging over your shoulder when cruising to keep your hairbrush, phone, purse, etc, as they have a long strap able to go over your body and across your shoulder which is fully adjustable with the buckles.
- Bag has fringing trim on front and back of bag and braided trim on back and has a full double zip up closure for added security
- WATERPROOF LINING WITH ONE INTERNAL ZIPPER
- Straps of the bag have matching silver rings on each side. Strap is fully adjustable with a buckle to make it suit to your own length
- Available Colors: Plain Black, Flying eagle, Black Rose, Pink Rose, Purple Rose, Red Rose
Size of bag measures
- 35cm wide x 26cm high x 13 cm deep
- fringe can be altered in length to suit
- length of the strap is 110-130cm all way around
(FRINGE-BAG)
| SKU | FRINGE-BAG |
| Barcode # | 2E+12 |
| Brand | Bikers Gear Australia |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
TOOL BAG TOP GRAIN LEATHER CRISS CROSS BRAIDED
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Sporter Motorcycle Leather Tool Fork Bag Black
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
BGA Rose Braided Motorcycle WP Leather Bag Black
$69.00
or 4 payments of $17.25 with
Info
HUFS Leather Cruiser Gloves Charcoal Grey
From $30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Bull-it Skinny Fury V Ladies Motorcycle Jeggings B
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
Eldorado ST 13 Motorcycle Leather Gloves Black
From $30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Bell Lithium MIPS Motorcycle Helmet Matt Black
From $329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
More From This Category
BGA Rose Braided Motorcycle WP Leather Bag Black
$69.00
or 4 payments of $17.25 with
Info
BGA Rivet Motorcycle Haversack Bag Khaki Medium
$17.00
or 4 payments of $4.25 with
Info
BGA Rose Braided Motorcycle WP Leather Bag Red Ros
$69.00
or 4 payments of $17.25 with
Info

