MotoDry Rallye 2 Adventure Jacket Black Sand Brown
Motodry Rallye 2 Adventure Textile Jacket
Motodry adventure Jackets & Pants are packed with features designed to help you tackle whatever terrain mother nature decides to throw your way, Motodry Jackets & Pants offer a premium quality product, again at a far more affordable price than the competition.
The MotoDry range offers proven safety features that appear at the top of many rider's wishlists: Back protector options, CE armour inserts, Kevlar abrasion patches, night safety reflectives and heavy denier construction.
JACKET FEATURES:
- 600D H/D Construction
- Reinforced Shoulder & Elbows
- DUAL LINER SYSTEM (Detachable Waterproof & Thermal Liners)
- Fold Open Clip-Air System
- Zippered Chest / Bicep / Forearm & Rear Air Vents
- Adjustable “Soft Feel” Collar
- Safety CE Shoulders & Elbows Protection & HDF Back Protector (removable)
- Safety Reflectives (Front & Rear)
- Adjustable Waist Belt
- Jacket / Pants Zip
- Zippered Front Lower Pockets (with storm flaps)
- 2 Large front lower chest pockets (water-resistant)
(MOTODRYRALLY2SAND)
| SKU | MOTODRYRALLY2SAND |
| Barcode # | MOTODRY RALLYE 2 SAND BROWN JACKET |
| Brand | Motodry |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Textile Jackets |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
BGA Chicane Summer Mesh Motorcycle Textile Jacket
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Stormex Motorcycle Rain Over Pants Black
From $49.00
or 4 payments of $12.25 with
Info
BGA Velocity WP Motorcycle Trousers Sand/Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Merlin Edale Waxed Cotton Motorcycle Textile Jacke
From $529.00
or 4 payments of $132.25 with
Info
More From This Category
Bering Elite CE Motorcycle Textile Jacket Khaki
Now from $200.00
or 4 payments of $50.00 with
Info
Alpinestars Bogota Pro Drystar Motorcycle Jacket B
From $569.00
or 4 payments of $142.25 with
Info
Velocity Black 2PC Winter Suit Combo Value
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
Motodry Clubman Evo Retro WP Motorcycle Jacket Bro
From $229.00
or 4 payments of $57.25 with
Info
RST Pilot Evo Air CE Vented Motorcycle Jacket Blac
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
RST Paragon Pro Series WP Motorcycle Touring Jacke
From $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info

