SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
MAINLY MADE OF MESH, FOR OPTIMAL VENTILATION IN SUMMER
This ultra lightweight and super ventilated jacket, with its clean lines, is one of our summer bestsellers
Large mesh inserts on the front, back and inside sleeves provide 360° airflow!
Designed for warm weather, the Cool Air jacket also has a waterproof wallet pocket to keep your valuables safe and dry, as well as reflective panels to make sure that you can be seen in any weather
The different fasteners at the bottom of the jacket, wrists and collar provide all the comfort you need without restricting your freedom of movement.
The Cool air jacket can be attached to the Ixon trousers thanks to a loop in the back.
Ride with total peace of mind!
![]()
CE certified according to 89/686/Ce standard
![]()
Shoulder-Elbow CE protectors
![]()
Pocket for CE back protector
![]()
Compatible with Ix Airbag U03 vest
![]()
reflective parts
(IXONCOOLAIRBLACK)
| SKU | IXONCOOLAIRBLACK |
| Barcode # | Ixon Cool Air Vented Summer Jacket Black CE Approved |
| Brand | Ixon |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Textile Jackets |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Braided Ladies Motorcycle Leather Jacket Black
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
BGA Canvas Men Leather Motorcycle Jacket Black/Gra
Now from $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
BGA Crocodile Pattern Suede Leather Motorcycle Ves
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
BGA Elite Cordura Denim AA Rated Kevlar Lined Moto
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Velocity Black 2PC Winter Suit Combo Value
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
RST Paveway Pro Series Motorcycle Textile Jacket B
From $519.00
or 4 payments of $129.75 with
Info
Oxford Melbourne 3 WP Motorcycle Textile Jacket Bl
Now from $100.00
or 4 payments of $25.00 with
Info
Alpinestars Bogota Pro Drystar Motorcycle Jacket M
From $569.00
or 4 payments of $142.25 with
Info
Motodry Trekker Pro Adventure Motorcycle Jacket Bl
From $359.00
or 4 payments of $89.75 with
Info
Alpinestars Halo Drystar Motorcycle Jacket Khaki/S
From $665.00
or 4 payments of $166.25 with
Info
Alpinestars Andes V3 Drystar Motorcycle Jacket Ice
From $445.00
or 4 payments of $111.25 with
Info
Alpinestars T SPS Air Vented Motorcycle Jacket Bla
From $309.00
or 4 payments of $77.25 with
Info
Velocity HV 2PC Winter Suit Combo Value Pack Sale
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information