Falco Gordon Urban Waterproof Motorcycle Boots Black [Size: 40]
Falco Vintage Gordon Waterproof Leather Motorcycle Boots
Gordon vintage waterproof motorcycle boots are crafted from 100% premium leather, offering a stylish yet rugged look for urban riders. Featuring a waterproof membrane, provide reliable protection against the elements while ensuring comfort and durability.
Here are some classic motorbike boots Falco Aviator WP (Brown), Alpinestars CR-X (Black/Camo/Red), Alpinestars CR-X (Black).
- CE Approved Motorbike Boots
- Full-grain oil-treated leather upper.
- D30 Armour.
- “High-Tex” waterproof membrane.
- ABS reinforced ankle cups inserts.
- Laces and zipper combined closure.
- "Goodyear" welted high-grip rubber sole.
(FALCOGORDONBLACK)
| SKU | FALCOGORDONBLACK |
| Barcode # | FALCO GORDON WATERPROOF LEATHER CLASSIC RETRO BOOTS BLACK |
| Brand | Falco Boots |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.310m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Road Boots - Falco |

Be The First To Review This Product!
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
Alpinestars J6 WP Motorcycle Shoes Black
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Eldorado Open Face Motorcycle Helmet Matt Black
From $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
Falco Ranger 1 WP Motorcycle Boots Black
From $349.00
or 4 payments of $87.25 with
Info
BGA Vigor HD 3-4mm Leather Motorcycle Vest NZ Blac
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
Johnny Reb Men's Classic Motorcycle Boots Black
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Falco Kaspar Motorcycle Leather Boots Brown
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
Falco Kaspar Motorcycle Leather Boots Black
From $299.00
or 4 payments of $74.75 with
Info
More From This Category
Falco Starboy 4 Urban Motorcycle Boots Black
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Alpinestars Chrome Urban Motorcycle Shoes Black
From $179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info
Alpinestars Toucan Gore Tex Adventure Motorbike Bo
From $559.00
or 4 payments of $139.75 with
Info
Johnny Reb Rogue Motorcycle Boots Black
From $239.00
or 4 payments of $59.75 with
Info
RST Tractech Evo 3 Motorcycle Boots Black/Fluro Re
From $279.00
or 4 payments of $69.75 with
Info
Falco Aviator Waterproof Urban Street Leather Moto
From $319.00
or 4 payments of $79.75 with
Info
Falco Arrakis Short Adventure Touring Motorcycle B
From $379.00
or 4 payments of $94.75 with
Info

