BGA Leather Long Gauntlet Motorcycle Gloves
Leather Long Gauntlet Motorcycle Gloves
Here are some classic Gloves Spidi Garage (Brown), Five Boxer (Black), Five RS 2 Evo (Black), Trik Moto M150 (Black).
- The return of an old classic leather glove.
- These Long Gauntlet Motorcycle gloves are ideal for those people wanting a long glove without the bulk of a winter glove.
- Made from nice quality leather, they fit nice and easy without the bulk.
- Grab yourself a paoir today.
(GAUNTLETLEATHERGLOVE)
| SKU | GAUNTLETLEATHERGLOVE |
| Barcode # | GAUNTLET LEATHER GLOVES |
| Brand | Bikers Gear Australia |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Type | Gloves |
.jpg)
Just in time!
By: David on 25 February 2025I’ve had the last pair for well over 10 years and they’re getting a bit thin. I’m glad BGA has stocked these unlined gauntlets again as they’re superbly comfortable and keep the bugs out of the sleeves. These are without doubt my favourite. They’ll benefit from some break-in and conditioner but even now they’re a great fit and allow for movement and sensitivity.
(5)
Others Also Bought
BGA Blake Kevlar Protective Motorcycle Jeans Blue
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Biltwell Moto Motorcycle Textile Gloves Black
From $45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
BGA Rigger Motorcycle Leather Gloves Black
From $49.00
or 4 payments of $12.25 with
Info
Buse Paragon WP Motorcycle Touring Boots Black
Now from $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
BGA Mens Kevlar Motorcycle Jeans Blue
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Falco Fenix 3 Air Motorcycle Boot Black
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
More From This Category
HUFS Leather Cruiser Gloves Charcoal Grey
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Five Stunt Evo 2 Motorcycle Leather Gloves Black
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
RST S-1 CE Sport Leather Motorbike Glove Black Blu
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
Roadhouse Retro Motorcycle Touring Gloves Black
From $59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
RST Atlas WP Motorcycle Touring Gloves Black/Gray
From $90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Alpinestars GP Tech V2 Motorcycle Gloves Black Flu
From $459.00
or 4 payments of $114.75 with
Info
BGA MIG Soft Fit Leather Motorcycle Gloves
From $69.00
or 4 payments of $17.25 with
Info

